The Wellesbourne Roll of Honour (1914-1918)        

This Roll of Honour has been assembled from several sources and is probably not complete. It shows however the impact of the Great War on the lives of many young men who served in the armed forces. 

Those who lost their lives are indicated by a poppy against their names. Research is still continuing on finding the stories of each of the named men. Where a report has been completed the name is underlined and you can read the report by clicking on the name.

For further explanation of the sources used to assemble this roll please go to:

Wellesbourne and Walton Rolls of Honour


Charles 

Alderwood

Samuel  

Private

Royal Devonshire Regt (13thBn).

Alfrey

Charles

Lieut

Royal Horse Artillery.

Allfrey

H.S.

Captain

Machine Gun Co.

Allfrey

Edward Mowbray

Captain

Kings Royal Rifle Corps (6th Bn).

Anderton

Harry

Gunner

Royal Field Artillery

Anderton

Samuel

Private

Royal Berkshire Regiment

Atkins

Frank Joseph  

Private

Ox & Bucks Light Inf (1st Bn.)

Atkins

John

Gunner

Royal Artillery.             

Atkins

Thomas

 

(Served in Salonica)

Atkins

William

Gunner

Royal Garrison Artillery

Bacon-Forster

Chas Edw.   

Private.

Royal Irish Fusiliers (7th/8th Bn.)

Baker

Frank

Acting Lt/Col.

Welsh Fusiliers (1/6th Bn.)

Baker

 William Richard

Lieut

Royal Warwicks Regt. (9th Bn.)

Bamford

Cecil

Private

Regiment and Battalion unknown

Bamford

Charles Aubrey  

Private

Kings Own Yorks Light Inf (2 Bn)

Bamford

Ernest

Private

Royal Warwicks Regt.

Bamford

William Herbert

Private

 Regiment and Battalion unknown

Beasley

 

Private

(POW)

Begley Charles

Private

R.A.M.C

Begley

Charles Edward  

Private

Ox & Bucks Light Inf. (2nd Bn.)

Bennett

William Harvey

 

(On leave)

Berrill

William

 

(Trench Fever)         

Berry

William Percy

Corporal

Royal Engineers.

Bettridge

Percy Albert  

Private

Dorset Regiment (8thBn).

Bird

John Henry

L/Cpl

Rifle Brigade/Lab. Corps      

Bishop

Charles   

Private

Royal Warwicks Regt. (11th)

Bishop

William

 

(School ROH )         

Black

Adam Sanderson

Sapper

Royal Engineers.

Black

John

L/Cpl

(Early Recruit)

Black

William

Sapper

R.E. Telegraphy Corps.

Bourton

Charles

Private

Royal Gloucestershires

Bradley

Frederick

Private

(Wife died while on service.)

Bradley

(Francis) Thomas

Private

(School ROH)             

Bryan

Ernest

 

(Early Recruit)

Bryan

George

 

(One of 3 brothers)

Bryan

H

 

(Wounded)

Bryan

Richard

L/Cpl

Kings Royal Rifles(12th Bn.)

Bryan

Sydney

 

(School ROH)

Budd

William

 

(School ROH)

Busby

C

Private

(Wounded 3 times)

Butcher

H

 

(On leave)

Butler

Frederick

 

(Served in Salonica)             

Charles

Gerald John

Private/Gunner

Labour Corp formerly RHA & RFA

Chandler

Joseph

 

(School ROH)             

Chedham

Christopher Charles

Sgt.

8th Royal Fusiliers (City of London Regt)

Chedham

Harold Osbert

Private 

Royal Warks Regt (15 & 2/5 Bns)

Chedham

Chedham

Victor Ernest

William Henry

Private

Private 

Rifle Brigade      (8th Bn)

3rd Labour Corp (Souther Command)

Clark

Cyril Edwin  

Sapper

Royal Engineers

Clark

Hubert Allwood

 

(School ROH)             

Clark

H.M

 

Warwickshire Yeomanry Reserves

Clark

Ronald George

 

(School ROH)    

Clark

Victor Reginald

 

(School ROH)            

Climer

Edward

Private

Royal Warwicks Regt

Climer

Cobbold

Heber 

Herbert Willliam

Private

Private

Royal Warwicks Regt(14 Bn) 

Ox & Bucks Light Inf (6th Bn)

Coldicott

Harry

Private

(Injured)

Colmer

Ernest

 

(1 of 4 Brothers to serve)

Colmer

John

Gunner

Royal Garrison Artillery         

Colmer

Martin

Gunner

Royal Garrison Artillery (Wounded)     

Court

Edward

 

(Home on leave)

Court

John (Jack)

Sapper

Wounded        

Court

William

 

(School ROH)                       

Crick

Edmund

 

(School ROH)       

Daniell

Stanley

 

(Wounded)        

Daniels

F

 

(Wounded)

Daniels

T

Private

(On leave)

Dencer

Edward

Priv/Sgt?

Warwickshire Yeomanry & MGC         

Derring.

W

( POW)

 

Dodd

Arthur

 

(Obituary)                     

Dodd

Frederick Thomas

 

Army Service Corps

Dodd

John

 

(On leave)      

Drury

Richard

 

(School ROH)

Eden

Charles  

Private

Lincolns Regt (2nd Bn.)

Field

Charles

 

 (School ROH)

Field

John

 

(School ROH)    

Fincher

Frank Walter  

L/Cpl

Royal Warwicks Regt. (2nd Bn.)

Findon

William Cherry

Private

Rifle Brigade (8th Bn.)           

Fletcher

Joseph

 

(School ROH)           

Freeman

Cyril Thomas   

Private

Notts & Derbys Regt (2nd Bn)

Freestone

George

 

(School ROH)           

Frost

Edgar Henry  

Captain

Machine Gun Corp.



Gardner

Charles

Cpl.

Royal Warwicks Regt (2ndBn)

Gardner

George

 

(School ROH)       

Gardiner

C

Sgt.

(Promoted)

Gardiner

F

 

(POW)

Gardiner

Joseph

Cpl.

(School ROH)           

Gardiner

L

 

(with tanks at Cambrai)

Gerring

James

 

Warwickshire Yeomanry

Gerring

William

Trooper

WarwicksYeomanry/MGC

Granville

Bernard

Colonel

Warwicks Yeomanry

Hancox

Charles

 

(Early recruit)

Hancox

Herbert Percival  

Gunner

Royal Field Artillery & Warwickshire Yeomanry

Hawkes

T

Private

(On leave)

Heydon

William

 

Royal Warwickshire Regt.

Hirons

Ernest Edward

2nd.Lieut

Royal Engineers

Hitchman

William

 

(School ROH)(Could be Walter)

Hone

John  

Private

Royal Warwicks Regt (1 Bn.)  

Hone

James

Private

Royal Warwicks Regt

Hopkins

Ernest Wincott

 

(Home on leave)

Hopkins

William  

Private

West Yorks Regt.(10th Bn)

Horsley

Levi  

Private

Royal Warwicks Regt (11th Bn)

Howes

Frank

 

(Early recruit)

Jakeman

A

 

Royal Navy

Jakeman

C

 

Royal Navy

Jakeman

Edward Victor

Able Seaman

Royal Navy

Jakeman

George Albert

Able Seaman

Royal Navy

Kineton

Charles

 

(POW)             

Kineton

H

 

(Home on leave)

Kyte

Ernest Harry

 Gnr

Royal Field Artillery          

Lewis

Arthur Elsy

Private

59th Co. Imp Yeomanry           

Lewis

Percy Charles  

Private

Warwickshire Yeomanry           

Loomes

Charles

 

(POW)                          

Loomes

Herbert  

Private

Rifle Brigade (8th Bn)

Loomes

Richard

 

(School ROH)                 

Loomes

William

Private

Royal Warwicks Regt. (3rd Bn)

Lowe

Edward

Private

Kings Royal Rifle Corps (11th Bn.)

Lowe

Frdk William  

Gunner

Tank Corps (& Machine Gun Corps)

Mann

T

 

(On leave from France)

Maull

Alfred

Gunner

Royal Garrison Artillery

Maull

F

 

(On leave)

Maull

James

 

(School ROH)             

Maull

John

 

(School ROH)

Maull

J.W

Cpl.

3rd. Hussars

Maull

Thomas  

Private

Royal Warwickshire Regiment(10th Bn.)

Maull

William

Sergeant

(Reserves gone)

McDonough

John

Colour Sgt

Wellesbourne Volunteer Corps.

Mence

John  

Private

Duke of Cornwall’s Light Inf. (3rd Bn)

Morris

Harry

 Private

 Oxford and Bucks Light Infantry (believed)

Morris

Reginald Frank

Able Seaman

Royal Navy

Morris

Rupert Charles

Driver

Royal Field Artillery.

Morris

Jesse G. J. 

Sergeant

 Royal Marines (died WW2)

Murray

W

Lt. Col

R.H.A.

Nelson

James Hope

2nd Lieut

12th Royal Lancers

Oldham

Charles John

Private

Kings Royal Rifle Corps (12th Bn.)

Oldham

George Douglas

Corporal

City of London Regt.

Oldham

Henry Charles

Able Seaman

Royal Navy

Parke

Edmund Fenning 

L/Cpl

Princess Patricia’s Canadian Lt.Inf.

Paulet

Cecil Henry  

2nd Lieut

Queens Own Dorset Yeomanry

Phasey

Henry George (Harry)

Private

Ox & Bucks Light Inf. (2Bn.)

Pitcher

Albert Edward

Gunner

Royal Field Artillery 

Pitcher

Arthur

Baker

Royal Navy 

Pitcher

George

Private

Kings Royal Rifles (12th Bn.)

Pitcher

Harry

 

(Early Recruit- Army))

Pitcher

R.F.M.H.

 

(On leave)

Powell

George

 Officers Cook Class 1

Royal Navy

Prentice

Arthur

 

(School ROH) 

Prentice

William

 

(School ROH)

Rawbone

George William

Guardsman

Grenadier Guards

Rawbone

 Morris

Driver

Royal Artillery

Rawbone

Samuel

Sergeant

Ox & Bucks Lt. Inf.(2nd Bn.)

Raybould

 Alfred

 

Canadian Regiment

Reynolds

Albert Wm

Private

13th Devonshire Regt (& Labour Corps)

Reynolds

Harry Bonehill

Private

Royal Warwickshire Reg’t(3rd & 9th Bn)

Reynolds

James

L/Cpl

Rifle Brigade (2nd. Bn)

Reynolds

Walter

Cpl

Army Service Corps(2nd. Field Battery)

Rickards

Charles Stanley

Sergeant

5th Bn. Royal Fusiliers

Roberts

Thomas

 

(School ROH)              

Robinson

T

 

(Wounded)

Rosbotham

A

 

(On leave)

Rouse

George H

 

(Exemption  refused)

Salmon

Wm. John  

Private

Manchester Regt (12 Bn)

Simmons

Alfred

Private

Kings Royal Rifle Corps (12th Bn.)

Simmonds

James Levi

 

(Discharged)

Simmonds

John

 

(School ROH)  

Simmonds

Samuel Edward

 

(ROH for the dead- St. Peters)

Smith

Edward Stanley

 

Army Service Corps

Smith

George

Private

Royal Flying Corps & Tank Corps

Smith

W

Private

On leave

Soden

Edward

 

(School ROH)

Soden

Edwin  James  

Private

Rifle Brigade (8th Bn.)

Soden

George

 

(School ROH)             

Stallard

H

Gunner

(Wounded)

Stock

A

(Missing)

 

Stock

Verney

Private

Royal Warwicks Regt & Labour Corps.

Stock

Walter   

Gunner

Royal Garrison Artillery

Taylor

Harry

 

(School ROH)In Salonica

Turner

H

Cpl.

(On leave)

Turvey

Frank

Private

Rifle Brigade.           

Turvey

Harry

 

(Gassed)

Turvey

William

 

Kings Royal Rifles.

Walpole

George

Private 

Grenadier Guards & Royal Warks 14 Bn

Walton

Frederick Henry  

Private

Royal Berks Regt.(1st. Bn)

Ward

H

Sapper

Royal Engineers

Wells

William

 

(59th Brigade 20th Divn)

White

F

Private

Ox and Bucks Light Inf

Whitehead

C. R

 

(On leave)

Whitehead

Robert

 

(School ROH)           

Wilyman.

Thomas

Lieut.

Cheshire Regt

Young

J

 

(On leave.)


 Signifies those that died. 

Prepared and Researched by Grev Hudson.(updated 24/4/2014)

 






Community Web Kit provided free by BT